Вести

ВЕСИЋ: У ПОПУЛАЦИЈИ ПРЕКО 65 ГОДИНА ВАКЦИНИСАНО 81 ОДСТО ГРАЂАНА

Заменик градоначелника Београда Горан Весић обишао је Дневни центар и клуб за старије „Анђелка Трнавац” у Црнотравској улици на Бањици и том приликом разговарао са пензионерима који су изразили задовољство што је клуб после годину и по дана поново отворен.

Весић је истакао да је ово 31. клуб који је отворен на територији Београда и подсетио да је први отворен 1973. године, а да их је до 2013. године било 20.

"Настојимо да отварањем клубова подигнемо квалитет живота људи, да наши најстарији суграђани овде могу да се друже, организују излете, бесплатне обуке и радионице. Ово је заиста значајна ствар јер у Београду живи више од 350.000 суграђана старијих од 65 година. Наша обавеза као друштва је да подигнемо квалитет њиховог живота, такође и да водимо рачуна о најмлађима, јер вредност једног друштва се огледа у томе", рекао је Весић.

Весић је додао да је прошле недеље донета одлука да се поново почне са организацијом излета, те да се очекује да ће до краја године око 90.000 најстаријих суграђана кренути на излете.

"Са њиховом организацијом се престало када је почела епидемија вируса корона. За њих је данас ово најбоља вест. То је нешто што су они заслужили јер су били најдисциплинованији", најавио је Весић, подсетивши да је у Београду у популацији преко 65 година вакцинисано скоро 81 одсто грађана.

Весић је истакао да од данашње седнице Кризног штаба очекује да се настави са попуштањем мера.

"Град Београд ће тражити да се продужи радно време угоститељских објеката до 1 час после поноћи, пуштање музике до 24 часа и емитовање живе музике, уз поштовање мера Завода за јавно здравље. Такође ћемо тражити да се омогући настава у природи, семинари и конгреси, матурске вечери и свадбе, уз поштовање свих мера, да се продужи радно време трговинских ланаца, као и да се од 21. јуна у Београду организују јавни скупови", рекао је Весић.

"Кризни штаб мора са својим мерама да излази уз сусрет животу. Тешко је говорити о неким великим рестрикцијама у тренутку када имамо 52 одсто вакцинисаних грађана и двадесетак заражених на територији града који има више од два милиона становника, што је на нивоу статистичке грешке. Морамо да будемо опрезни, али и да нађемо начин како да се одвија живот, а да се истовремено заштити јавно здравље", истакао је Весић.

Очекујем да до краја године закон ступи на снагу

Закон о буци решиће проблем буке у Београду, рекао је Весић који очекује ће тај закон до краја године ступити на снагу.

Подсетио је да је Закон о буци на јавној расправи до 23. јуна и појаснио да ће, када закон буде усвојен, сваки комунални милиционер имати мерач буке и моћи у сваком тренутку да измери њен ниво, као и да од власника локала тражи да смањи ниво буке.

"Ако то не буде поштовао, комунални милиционер ће на лицу места моћи да изрекне новчану казну која је до 150.000 динара, затвори привремено објекат и одузме средство са кога се емитује музика", рекао је Весић и оценио да су то довољно ефикасне мере да се уведе ред у тој области.

Весић је рекао да угоститељски објекти треба да раде, али да морају да поштују приватност других људи, посебно ако раде у стамбеним зградама.

"Сигурно 90 одсто угоститеља то поштује, али постоји мали оних људи који се понашају бахато и наша је обавеза да заштитимо приватност људи, да могу нормално да живе и раде. Сигуран сам да ћемо, када закон буде усвојен, имати довољно инструмената да решимо проблем буке у граду, а на исти начин ћемо се позабавити паром и мирисима, који нису ништа мањи проблем од буке", рекао је Весић.

Навео је да има оних који отворе ресторан у стамбеној згради, па мисле да нема потребе да спроведу мере и да пара и мириси могу да се шире горе, према становима људи.

"То ћемо такође решавати", поручио је Весић.

 

 

Извор: Танјуг