Вести

ВУЧИЋ: ПОНОВО ЋЕ БИТИ ПРИТИСАК САМО НА СРБИЈУ ОКО КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Председник Републике Србије Александар Вучић рекао је, у интервјуу за немачки дневник "Bild", да је неопходно пронаћи компромисно решење за косовско питање, и да на томе тешко радимо, а да ће на основу онога што види данас, посебно након што је на дужност ступио нови председник Сједињених Америчких Држава Џозеф Бајден, поново бити притисак само на Србију.

Вучић је, на констатацију да Србија може приступити ЕУ само "заједно са суседном државом Косово", коју не признаје, и питање када ће се то променити, одговорио:

"Ви кажете да је то суседна држава, ми не. То је ствар виђења и услов ЕУ. Ми то видимо другачије. Да, и морамо пронаћи компромис са Приштином и тешко радимо на томе. За вас је то нешто што је од 2008. године завршено. Али за нас то, наравно, није тако. За Мадрид, Атину, Никозију, Братиславу то, такође, није јасно, они не признају Приштину".

Упитан како може да изгледа тај компромис, Вучић је рекао да је забринут, јер ће, по ономе што данас види, а посебно након ступања на дужност председника Сједињених Америчких Држава Џозефа Бајдена, поново бити вршен притисак само на Србију.

"Зато сам забринут. Ако желимо одржати мир, ако желимо да дође више инвеститора из Немачке, онда су нам потребна одржива решења. Не верујем у замрзнуте конфликте, за разлику од већине људи овде, јер увек постоји опасност да једног дана дође неко и одмрзне их", нагласио је председник Србије.

На питање с ким му је једноставније да преговара - са председником Русије Владимиром Путином, Турске Реџепом Тајипом Ердоганом, Кине Си Ђинпингом, или Француске Емануелом Макроном, односно немачком канцеларком Ангелом Меркел, Вучић је подвукао да са свима мора разговарати и да и они разговарају између себе.

"Зашто можете са Русијом да разговарате о Северном току, зашто можете да разговарате са Кином о њиховим фабрикама и фирмама? Зашто би били ви једини који имају то право?", упитао је Вучић.

Вучић је током интервјуа изразио жељу да каже нешто о канцеларки Меркел, пошто крајем недеље одлази из политике.

"Искрено, мислим све најбоље о њој и желим то и сада да кажем. Она нас је 2015. године спасила, осигурала мир овде. Нисмо увек истог става, на пример око Косова. Али, она има увек времена да нас саслуша и довољно поштовања према нашој земљи", рекао је Вучић.

Упитан ко ће водити Европу после Меркелове, Вучић је рекао да ће, када је реч о државама, то чинити Немачка и Француска, а по питању личности, не зна, рекао је, да ли ће то бити Армин Лашет или Маркус Седер.

"Међутим, Седер и Лашет не треба да буду увређени - ја бих увек бирао Ангелу Меркел. Она није једноставна особа, али је стварно веома волим", рекао је Вучић.

 

Ми смо обавили свој посао

Вучић је изјавио да до краја фебруара Србија жели да вакцинише 15 до 20 одсто становништва, те додао да у нашем региону друге земље још нису добиле ниједну дозу вакцине, и то не њиховом кривицом, јер су се ослониле у потпуности на Kовакс програм ЕУ.

"Сада гледају на нас, очекују све од нас и добиће то од нас", најавио је Вучић.

На питање како је Србија, за разлику од ЕУ, то тако брзо успела, Вучић је рекао да је Србија веома рано водила разговоре са свима који производе вакцине и који желе да је набаве.

"Најпре смо платили два милиона евра Бриселу за развој вакцине. Поређења ради Бугарска, која је чланица ЕУ, платила је само 100.000 евра. Пет милиона смо уплатили у Kовакс програм Светске здравствене организације и ЕУ", објаснио је Вучић.

Вучић је рекао да вакцине нису добијене из тог програма.

"Увек када сам био у Бриселу и питао за конкретне термине испоруке добио сам одговор - ''одмах, након што је ми будемо добили у ЕУ''. Тада сам знао да ће бити веома много проблема за моју земљу. Зато смо започели разговоре са свим другима, укључујући Велику Британију, Kину, Русију и друге", нагласио је Вучић.

На питање од кога је потом набавио вакцине, Вучић је навео Kину, САД и Русију.

"Морао сам пронаћи с ким у којој земљи морамо разговарати – државно руководство, али и тајне службе, шефови полиција, и наоружане снаге. Писао сам осам писама кинеском председнику Си Ђинпингу, а потом смо и разговарали телефоном", нагласио је Вучић.

Вучић је рекао да је он назвао кинеског председника, јер му је посао да помаже грађанима своје земље.

"Можете замислити шта би значило за мене да нисам могао да испоручим", додао је Вучић.

На констатацију да је Србија кандидат за пријем у ЕУ и питање да ли је, сада у вези набавке вакцине, срећан што још није део Уније, Вучић је одговорио "не, не повлачим такве закључке".

Не желим никог да љутим, али ми смо обавили овде наш посао. Могу вам само рећи да не бих био задовољан послом неког ако не би било довољно вакцина", подвукао је Вучић.

Упитан ко је за њега бољи партнер – Kина, Русија или ЕУ, Вучић је поновио да је Србија на путу у ЕУ, и да је то стратешки пут, а да то знају и Москва и Пекинг.

"Ми сарађујемо са обе стране, морамо да живимо и морамо да преживимо. Лицемерно је да када Србија добија инвеститоре из Kине, то за многе проблем, иако сами имају хиљаду пута веће трговинске обрте са Kином него наша земља", додао је Вучић.

Упитан да ли поштује председника Русије Владимира Путина који је затворио његовог најоштријег критичара Алексеја Наваљнија, Вучић је рекао да се неће мешати у било чије унутрашње ствари.

"Ми нисмо ЕУ, нисмо САД, ни Немачка. Морамо се бринути сами о себи, јер смо још увек сиромашна земља", подвукао је Вучић.

На питање да ли му је небитан случај Наваљни, Вучић је одговорио "бринемо се о нашој земљи и гледамо на Русију као на нашег пријатеља".

Упитан за однос према Kини, уз подсећање да је у марту када су допремљене заштитне маске из те земље, јавно љубио заставу "крваве диктатуре, да и сада хвали "диктатора" Сија и да Kина гради железничку пругу у Србији, Вучић је рекао да није никакав комуниста и да је његов посао да учини нешто за своју земљу.

"Они су нам, у време када нам нико није желео ништа дати, испоручили респираторе, који су спасили на хиљаде живота у корона кризи", подвукао је Вучић.

"Kажем вам још нешто, ако сте спремни да ме саслушате. Недавно сам имао састанак са шефом Делегације ЕУ у Београду. Радило се о европског прузи, деоници од бугарске границе до Ниша коју градимо са Европљанима. Сада је било речи о даљој деоници према Београду: Желели смо брзину до 240 километара на час. ЕУ нам је рекла не, да могу да нам понуде пругу за брзине до 160 километара на час, уз питање зашто желимо да градимо брже пруге. Kинези су дошли и рекли: "то је цена за ту варијанту и ова за другу". Пекинг је био у стању у истој години да започне радове. Шта смо онда урадили? Изабрали смо бољи договор, који је бржи и повољнији", нагласио је Вучић.

На питање колико је Немачка важна Србији, Вучић је подсетио да је Немачка омиљенија од ЕУ.

"Без Немачке не можемо преживети, не би имали тако високе стопе привредног раста. За то су нам потребни прави партнери. Највећи послодавац у нашој земљи су немачке фирме. Фирме као Бош, ЗФ, Сименс и Kонтинентал запошљавају више од 70.000 људи. А и грађани воле да раде у немачким фирмама. На пример Леони АГ запошљава 11.000 људи. Тренутно преговарамо са два, три велика произвођача аутомобила. Разговарамо и са мањим фирмама као што је "Др. Еткер", рекао је Вучић.

На констатацију "Bild-a" да је Немачка одрасла на "Др. Еткер" пудингу, Вучић је рекао да је и он одрастао с тим, али и са шлагом тог произвођача.

 

 

 

Извор: Танјуг